BARF – dieta dla psa

Okazuje się, że coraz więcej właścicieli zwierzaków decyduje się na stosowanie tak zwanej diety BARF. To sposób karmienia, o którym napisano już przynajmniej kilka książek. Przygotowywane są także specjalne kursy, dzięki którym właściciele mają wiedzieć jak stosować taką dietę.

To nazwa nieco tajemnicza, ale jest skrótem BARF oznacza Biologically Appropriate Raw Food. Jest to więc po prostu biologicznie surowe pożywienie. Inaczej mówiąc będą to kości i surowe jedzenie. Może niektórym wydaje się, że podają psu surowe kości i już prowadzą modną dietę, ale to błąd. Jednak nie tak to dokładnie wygląda. Karmienie musi być związane z naszym zaangażowaniem i jeśli nie mamy wiedzy to można nawet doprowadzić do problemów zdrowotnych zwierzaka.

Jak wygląda dieta BARF?

Podstawa karmienia w ramach takiej diety to zapewnienie psu różnorodności podawanych pokarmów. Jeśli podawane będą mięsne produkty należy zadbać o to, by były to produkty od różnorakich zwierzaków. Im więcej będzie różnorodności tym lepiej. Jeśli mamy podawać warzywa również będzie trzeba je zróżnicować. Mięso i kości powinny stanowić około 60% diety. Nie można jednak podawać samych kości, wybieramy po prostu części mięsa, w których będą kości. Np. tuszka z kurczaka dobrze się sprawdzi w tym przypadku. Uzupełniać dietę można naturalnymi dodatkami jak skorupki z jaj.

To co będzie ważne to także fakt, że ta dietę różni od normalnej diety kwestia odpowiedniego bilansowania składników. Uważa się tradycyjnie, że każdego dnia pies musi utrzymać witaminy oraz mikroelementy dla niego niezbędne. W BARF-ie założenie jest takie, że będzie się naśladować naturalne pożywienie wilków. Jedzenie powinno być bilansowane w zakresie tygodniowym. Należy zadbać o to, by w posiłkach psa były wszystkie składniki odpowiednio bilansowane w okresie jednego tygodnia.

Kości w diecie BARF

To co będzie ważne to podział na kości miękkie i kości twarde. Miękkie kości pochodzą z kurczaka, indyka czy królika. Podawać można korpus, szyje, łapki, nóżki. Kości twarde to wołowina czy cielęcina. Niektórzy podają wieprzowinę, ale jest to dyskusyjne. Koniecznie w każdym tygodniu zwierzak musi otrzymywać różne mięsa.

Mięsna dieta dla psa - surowe mięso

Wybieramy rożne zwierzęta i różne ich części. Na początku będzie trzeba pilnować psa, by nie było przypadku, w którym się udławi kością. Można jedzenie ułatwiać i trzymać za jedną cześć kości, gdy pies będzie obgryzał kość.

Warzywa w BARF-ie

Warzywa jakie będą podawane oczywiście muszą być surowe, mogą być także miksowane. Warto to zrobić, ponieważ zwierzaki nie będą trawić części ścian komórkowych budowanych z celulozy. Dlatego należy materiały roślinne bardzo dokładnie miażdżyć, tak by uzyskać płynna konsystencję. Ostateczny produkt musi przypominać zawartość żołądka zwierzaka roślinożernego.

Dodatki w BARF-ie

Dodatki jakie są stosowane w tej diecie to przede wszystkim nabiał i takie składniki jak ryby, oleje, algi. Najlepiej sprawdzać nienasycone kwasy tłuszczowe omega 3 oraz omega 6. Cennym dodatkiem do diety będą również takie składniki jak między innymi spirulina, która dostarcza masę cennych składników.