Czy makaron i ryż są konieczne w diecie psa?

Dlaczego do gotowanego jedzenia dodawany będzie ryż czy makaron a w surowej diecie BARF już nie? Co w tej właśnie diecie będzie wypełniaczem? Jako wypełniać nazywa się taki składnik, który będzie powodował uczucie sytości, ale musi również dostarczyć cenne składniki pokarmowe niebiałkowe. Makaron, ryż, kasza czy ziemniaki to pokarmy, które są źródłem łatwostrawnych węglowodanów, niekiedy także innych składników odżywczych.

Typowa dieta domowa składa się zazwyczaj z warzyw, mięsa i właśnie wypełniacza w postaci makaronu, ryżu czy ziemniaków. Wielu właścicieli uważa, że jeśli da się mniej mięsa to wyrównać będzie można ten brak wypełniaczem i warzywami. Jednak brak produktów mięsnych oznacza brak biała, a jego niedobór nie będzie uzupełniony wypełniaczami. Dlatego w składzie domowej diety powinniśmy mieć proporcje tych składników 1:1:1

Inaczej to wygląda w przypadku psów miniaturowych, które maja dużą ruchliwość i co za tym idzie mają większe zapotrzebowanie energetyczne. Najlepiej zwiększyć będzie ilość tłuszczu w karmie a stosunek węglowodanów, warzyw, mięs i tłuszczu powinien być: 3:3:3:1. Tłuszcz będzie dostarczał więcej energii niż inne składniki, dlatego nawet niewielki dodatek oleju istotnie podnosi wartość energetyczną diety.

Co jest wypełniaczem w BARF-ie?

W diecie BARF jeśli spojrzymy na zestaw składników nie ma typowego wypełniacza. Oparta jest bowiem na założeniu, że psy wypełniacza nie potrzebują, czasami nawet przez to mogą mieć problemy z niestrawnością i zaburzenia żołądkowo – jelitowe. Należy pamiętać, że w diecie BARF występują kości i one będą wypełniaczem. Nie dostarczają energii, ale mogą dostarczać minerałów, które w jelitach będą wchłaniane w odpowiedniej ilości a pozostałość usuwana z kałem. W diecie pies czerpie energię i składniki odżywcze z produktów mięsnych jak białko, tłuszcz, zaś kości gwarantują wypełnienie przewodu pokarmowego i poczucie sytości. W ten sposób można oczekiwać, że pies dostanie komplet takich składników, które będą mu rzeczywiście potrzebne do tego, by miał odpowiednie zestawienie składników odżywczych, które są mu potrzebne do dobrego samopoczucia.

Zbilansowana dieta psa

Nie ma makaronu, nie ma nadwagi

Czy tego typu zestawienie składników będzie lepsze? Trudno oczywiście o jednoznaczną odpowiedź, jednak nie da się zaprzeczyć, że zwierzaki u których stosowana jest dieta BARF najczęściej nie mają problemów z nadwagą czy otyłością. Natomiast jeśli zwierzaki karmione są karmą komercyjna to bardzo często mają właśnie ten problem. Jest to prawdziwa plaga. Wydaje się więc, że podawanie diety BARF to skuteczny sposób na to, by skutecznie kontrolować ilość energii jaka pies będzie otrzymywał z pokarmem. Takie żywienie będzie jednak wymagało od właściciela zaangażowania, będzie musiał również przestrzegać pewne zasady.

Jeśli podaje się zwykły pokarmowy również warto przestrzegać pewnych zasad, ponieważ dzięki temu uniknie się problemów z otyłością i nadwagą zwierzaków. Wyłącznie od właścicieli zależy czy pies będzie zadbany i uniknie problemów z nadwagą.