Czym karmić psa zimą?

Czy zimą należy karmić psa inaczej niż latem? Czego będzie potrzebował w trakcie mrozu?

Zima trudniejsza będzie dla psów mieszkających na dworze, ale to zwierzaki spędzające większość czasu w ogrzewanym pomieszczeniu narażone są bardziej na przeziębienie, gdy nagle mają wyjść na spacer na mróz. Zawsze warto jednak dbać o odporność zwierzaka.

Więcej mięsa

W okresie zimowym pies ma szybszą przemianę materii, ponieważ organizm potrzebuje wiele energii, by się ogrzewać. Ryzyko, że pupila utuczymy nie będzie tak duże jak w innych porach roku. Powinien przybrać trochę na wadzę nieco przed zima, ponieważ tkanka tłuszczowa ułatwi przetrwanie na zewnątrz. Jeśli gotujemy posiłki część węglowodanów można zastąpić większą ilością mięsa albo tłuszczu. Jeśli mamy sucha karmę można zmniejszyć ilość na rzecz dodania oleju.

Łyżka lub łyżeczka oleju

Wiele osób podaje psu łyżeczkę oleju. I rzeczywiście warto to robić, ponieważ tłuszcz wspomaga pracę gruczołów łojowych i natłuszcza sierść w ten sposób. Okrywa włosowa nie może nadmiernie nasiąkać woda i dzięki temu będzie można chronić się przed zimnem. Łój sprawia, że woda czy śnieg spływają z pokrywy włosowej.

Nie ilość, lecz zawartość

W okresie zimowym nie ma znaczenia jak dużo będzie się podawać jedzenia, ale najważniejsze będzie to jakie składniki odżywcze będą się tam znajdować. Dobrze będzie, gdy zapełnimy psią miskę dobrymi pokarmami, wtedy zwierzak będzie najedzony i nie powinno być problemów z jego utrzymaniem.

Czy warto dawać psu ciepłe jedzenie?

W przypadku psa mieszkającego w domu nie ma to znaczenia, może on spożywać posiłki w temperaturze pokojowej. Natomiast przebywający na stale na dworze pies może dostawać lekko ciepłe jedzenie. Sucha karme można np. zalać ciepłą wodą i wtedy dodatkowo pies będzie nawadniany.

Dbanie o psa zimą - zimowy spacer z psem

Czy pies może jeść śnieg i czy zastąpi mu to wodę?

Oczywiście nie! Pies nie powinien w ogóle jeść śniegu, ponieważ może dojść do zapalenia gardła. Musimy gwarantować dostęp do wody, która będzie lekko ciepła. Oczywiście musimy wymieniać miski z wodą sprawdzając jak wygląda jej stan, czy nie pojawił się tam lód.

Czy teraz można podawać psu ryby?

Ryby oczywiście warto podawać i to nie tylko zima, ponieważ są bardzo zdrowe. W mroźne dni warto sięgnąć po nie przede wszystkim dlatego, że w składzie znajdują się duże dawki kwasu tłuszczowego omega 3 i omega 6 a więc tych kwasów tłuszczowych, które są bardzo cenne. Można między innymi kupić suchą karmę z dodatkiem ryb. Można wybrać specjalne ciasteczka z tuńczykiem albo przygotować coś z łososiem bądź halibutem.

Czy to dobra pora na odchudzanie?

Pewnie, że tak i wbrew pozorom nawet lepsza niż lato. W zimne dni pies zużywa dużo energii na to, by utrzymywać stalą temperaturę ciała. Ten mechanizm wykorzystać można do odchudzania. Wystarczy podawać po prostu taką ilość jedzenia co wcześniej a dzięki temu organizm sięgnie po te zapasy jakie znajdują się w tkance tłuszczowej, by się ogrzać. Warto dużo spacerować i organizować zabawy na śniegu. Można postarać się o kontakt z innymi psami.