Jak dbać o psią sierść zimą?

Wiele osób zastanawia się jak dbać o sierść psa, by zimą grzała go jak puchowa kurtka. O tym właśnie postaramy się powiedzieć. Jak to jest, że pies z niezbyt długą sierścią będzie w stanie przeżyć zimę przy budzie a york, który ma długą sierść ciągle odczuwa zimno.

Tajemnica tutaj będzie nie w długości włosa, ale w tym jaka ma strukturę. Konkretnie chodzi o to, czy jest podszerstek, czy jedynie włos nazywany okrywowym. To tak jakby pierwszy miał pod ubraniem ciepła bieliznę, a drugi tylko luźny sweter na gołe ciało. Nawet jeśli będzie grupy to i tak nic nie da i pojawi się uczucie zimna. Włosy yorka, który podszerstka nie ma są jak nasze włosy. Nawet gdy mamy długie to i tak w okresie zimowym zakładamy czapkę. Tak samo ten pies musi mieć ubranko.

W podszerstku cieplej

Podszerstek to gęsta warstwa sierści, która rośnie przy skórze. Nawet jeśli włos okrywowy nie jest długi to właśnie ten podszerstek chroni przed zimnem. Są oczywiście granice, np. w czasie -20 stopni nie zamarzną wyłącznie psy ras północnych, które mogą nawet spać w śniegu.

Sierść jeśli ma dobrze grzać będzie trzeba o nią odpowiednio dbać. Zapuszczona oraz skołtuniona nie będzie spełniać swojego zadania. Dlatego czesanie to podstawa. Należy to robić przynajmniej raz na tydzień, dokładnie i delikatnie rozczesać miejsca, gdzie kołtuny mogą się tworzyć. Jeśli kołtun się zrobił to rozdzielamy go palcami, cierpliwie kawałek po kawałku i następnie rozczesujemy. Łatwiej czesać psa, jeśli wcześniej użyje się do kąpieli szamponu i odżywek dopasowanych do sierści.

Czy strzyc psa przed zimą?

Wiele psów z długimi włosami strzyże się dla wygody. Latem nie ma problemu, ponieważ temperatura nie będzie kłopotem. Gorzej wygląda to zima, ponieważ pies nie może mieć zbyt krótkiej sierści nawet jeśli będzie ubierany. Jeśli więc chodzi o nasze krajowe warunki najlepiej strzyc czworonoga najpóźniej w październiku.

Pies zimą na spacerze

Zanim przyjdzie zima sierść jeśli będzie miała czas, by nieco odrosnąć. Natomiast nie będzie to do wiosny taka długość, która będzie stanowić problem przy zakładaniu ubranka.

Sierść jak goreteks

Jeśli chcemy dobrze zadbać o sierść w przypadku psów szorstkowłosych oprócz czesania będzie trzeba ją również trymować, czyli usuwać martwy włos. Dobrze robić to na raty np. w czasie pieszczot czy oglądając z psem telewizje. Na kolanach będzie można go delikatnie skubać. Pies wtedy zniesie ten zabieg pielęgnacyjny lepiej. Taki rodzaj włosa przypomina kurtkę z gorteksu, nie sprawia wrażenia grubej, ale spełni swoje zadania dobrze.

WAŻNE! By łapy nie marzły…

Dbanie o łapy psa w zimie jest bardzo ważne. Obejmuje nie tylko obcięcie pazurów, ale u psów długowłosych również delikatne przycięcie sierści na stopach od spodu. Inaczej w tym miejscu, które jest wrażliwe tworzyć się będą lodowe grudki i pies może nawet utykać. Wycinać włoski należy ostrożnie, jedynie tyle ile wystają pod stopą. Zawsze trzeba to robić z drogą osoba, która przytrzyma łapę psa. Dla psa taki zabieg będzie na pewno stresujący i trzeba się liczyć z tym, że będzie wyrywał łapę.