Jak żywić psa po sterylizacji, by zanadto nie przybrał na wadze?

Pies po zabiegu sterylizacji oraz kastracji będzie potrzebował dobrej diety. Jak powinno wyglądać takie żywienie? W naszym kraju nawet 1,5 mln psów i suk poddanych było zabiegowi sterylizacji czy kastracji. Zabieg ten przynosi wiele korzyści, jeśli będzie się dbało o dobra dietę pupila. Jak powinno wyglądać żywienie psa po sterylizacji?

Kiedy kastrować?

Zabieg można wykonywać u bardzo młodych zwierzaków tuz przed osiąganiem dojrzałości albo w nieco późniejszym wieku. Decyzję powinien ostatecznie podejmować zawsze weterynarz. Badania szczeniaków poddanych zabiegowi pokazały, że rozwój i zachowanie nie różniły się od rozwoju i zachowania zwierzaków niesterylizowanych. Niektórzy bowiem uważają, że psy po zabiegu są ospałe, nie nadają się do sportu. Jednak w praktyce jest odwrotnie. Charakter po zabiegu jest stabilniejszy i dzięki temu lepiej wykonują komendy. Wystarczy przyjrzeć się pracującym psom, które są po takich zabiegach i nie maja problemów z wykonywaniem obowiązków. Kastracja w połączeniu z terapia behawioralną polecana będzie jako metoda łagodzenia agresji u psów.

Żywienie psa po sterylizacji

Sterylizacja jest coraz częściej wykonywana krótko przed tym jak suka czy pies osiągnąć dojrzałość. Kończy się wtedy faza intensywnego wzrostu, a zatem potrzeby energetyczne będą mniejsze. Sam zabieg nie będzie powodował, że pies tyje. Po sterylizacji mniejsze jest działanie hormonów płciowych i potrzeby energetyczne są mniejsze o 20%, dlatego do tego musi być dopasowane odpowiednie żywienie. Jeśli właściciel o tym nie wie, albo tego nie zrobi wtedy można się obawiać, że pojawi się problem tycia.

Sucha karma dla psa

Co podać z miski

Wiele osób decyduje się na karmy typu light, które mają chronić przed nadmiernym tyciem zwierzaka. Jednak tak naprawdę dużo lepsza będzie specjalna karma dla zwierzaków po sterylizacji. Ma ona kaloryczność dopasowaną właśnie do tych zwierząt. Dzięki temu podawać można jej tyle samo co zwykłej karmy i nie będzie problemu, że pies zjada mniej w związku z czym jest niezadowolony. U zwierzaka po zabiegu jest większe poczucie łaknienia i wtedy obniżenie kaloryczności pozwoli podać taka dawkę, która będzie zadowalać zwierzaka, ale nie będzie trzeba się obawiać że przytyje.

Jeśli chcemy zwiększyć uczucie sytości to należy podzielić dzienna porcję na kilka posiłków. Pies nie powinien mieć dostępu do karmy przez całą dobę, ponieważ będzie to źle stymulować pracę układu pokarmowego i przyswajanie składników odżywczych. W karmach dla psów po sterylizacji jest mniejsza zawartość tłuszczu, by zmniejszyć odkładanie się tłuszczu zapasowego. Najczęściej więcej będzie wartościowego białka, które jest budulcem. Najczęściej podawane jest białko z kurczaka albo tez z jagnięciny.

Co podać z ręki

Smakołyki podawane w trakcie szkolenia psa nie powinny mieć dużo tłuszczu. Trzeba eliminować wędliny, sery czy skrawki mies. Tłuszcz zapasowy tworzy się także przez węglowodany, ciastka, słodycze innego rodzaju, ich również należy unikać, tak by nie dostarczać pustej energii bez wartości.