Jakie są zalety kastracji? Poznaj 5 powodów, dla których warto zdecydować się na ten zabieg

Niekiedy bronimy się przed wykonywaniem tego zabiegu. Warto jednak poznać jakie są zalety sterylizacji. Nim wymienimy zalety kastracji warto wyjaśnić nieporozumienia, jeśli chodzi o nazewnictwo. Sterylizacja to zabieg, który prowadzi do niepłodności. Może być to podwiązanie jajowodów, wtedy zostaje układ rozrodczy i cieczka, albo kastracja psa czyli usuniecie jąder albo u suk usunięcie jajników i macicy.

W języku potocznym najczęściej mówi się o kastracji, jeśli chodzi o samców i sterylizacje jak chodzi o samice.

1. Stabilniejszy charakter

Wiele osób uważa, że psy po kastracji są ospałe i nie nadają się do aktywności fizycznej. W rzeczywistości jednak wygląda to odwrotnie. Charakter takich psów jest stabilniejszy i dzięki temu lepiej będą wykonywać komendy. Wszelkie psy pracujące jak asystujące czy przewodnicy są zwykle kastrowane, co nie zmienia faktu, że dobrze wykonują swoje obowiązki. Kastracja w połączeniu z terapią behawioralną jest także polecana jako sposób na to, by ograniczać agresję u psów.

2. Święty spokój z cieczkami

Jeśli sukę niehodowlaną wysterylizujemy mamy święty spokój z cieczkami. Nie tylko nie trzeba troszczyć się o higienę podopiecznej w tym okresie, ale nie musimy również dbać o to, by odpędzać adoratorów. W konsekwencji nie będzie trzeba obawiać się o niechciane potomstwo.

3. Dłuższe życie suczek

Mamy naukowe dowody na to, że dobrze wykonana sterylizacja jest w stanie przedłużyć życie sukom. Dzięki temu zabiegowi ogranicza się wystąpienie guzów listwy mlecznej, szczególnie gdy zabieg wykonany jest przed pierwszą cieczką a także ogranicza się schorzenia układu rozrodczego takich jak ropomacicze. Mniejsze będzie także prawdopodobieństwo wystąpienia cukrzycy i schorzeń skóry. Taki zabieg będzie więc istotnym wsparciem przy dbałości o dobre utrzymanie psa czy suki.

Wpływ kastracji na zdrowie psa

4. Mniej chorób psów

Kastracja powoduje zmniejszenie gruczołu krokowego i w większości przypadków będzie to korzystne, ponieważ nie będzie jego chorób jak przerostu, torbieli wewnątrz gruczołowych. Całkowicie zapobiega wystąpieniu nowotworu jąder, ponieważ są one usunięte. Ten nowotwór będzie zbierał największe żniwo pośród niekastrowanych zwierzaków. Dlatego jeśli zdecydujemy się na usunięcie jąder czy macicy z jajnikami u suki można liczyć na to, że zdecydowanie ograniczy się problemy zdrowotne jakie mogą zwierzaków dotyczyć.

5. Ograniczają lub wykluczają włóczęgostwo

Jeśli pies jest bardzo pobudzony w okresie, gdy w okolicy pojawiają się suki i opiekun ma problem z tym, by sobie z nim poradzić usunięcie jąder będzie w stanie ten problem rozwiązać. Wykastrowane samice są zdolne do kopulacji, w praktyce jednak motywacja seksualna po kastracji jest tak mala, że najczęściej nie będzie problemu z takim zwierzakiem. Nie dotyczy to ucieczek z posesji, ponieważ w takim przypadku raczej nie popęd płciowy będzie ich przyczyną. Takie rozwiązanie rzeczywiście warto będzie zastosować, ponieważ będzie można stworzyć dla zwierzaka takie warunki, w których będzie się znacznie lepiej chował.