Szczoteczka czy kość? Fakty o psich kłach

Matka natura wyposażając paszczę wilka w zęby nie mogła spodziewać się, że dojdzie do jego udomowienia. Drapieżniki, do których psowate należą posiadają te zęby, by można było skutecznie polować i konsumować ofiary. Wilki często napadają duże zwierzęta i bez zębów nie mogłyby się posilić.

Ponieważ pies to potomek wilka, jego uzębienie jest podobne pod kątem budowy jak i przeznaczeniem poszczególnych zębów. Budzące respekt kły służyć będą do unieruchomienia ofiary. Dodatkowo spełniają one element narzędzia wychowawczego. Kiedy szczeniaki nie są subordynowane matka będzie je karcić uderzając kłami w kark.

Do czego służą zęby

Żeby są przeznaczone do spożywania posiłku a więc dzielenia kęsów mięsa oraz do kruszenia kości. Krawędzie są ostrze jak noże rzeźnickie, siła nacisku między łamaczami żuchwy i szczeki pozwoli zmiażdżyć kość udową sarny tak jak my łamiemy paluszki.

Zęby sieczne czyli siekacze odpowiadają ze zdejmowanie resztek mięsa z kości, zbierania jagód i kasków, a także do iskania. By spełniały swoje funkcje konieczne jest ukrwienie, co zapewnia użytkowanie zgodne z przeznaczeniem.

Zęby znajdują się w jamie ustnej i stan zależy od zdrowia. Z kolei stan jamy ustnej ma wpływ na ukrwienie, cyrkulacje i skład śliny, dobre ukrwienie dziąseł i zębów a także wydzielanie śliny.

Najważniejsze jest gryzienie pokarmu. W czasie tej czynności dochodzić będzie do naturalnego masażu dziąseł, zaciskania szczęk, co zapewni dokładny dopływ i odpływ krwi a ślinianki pracują na pełnych obrotach.

Zdrowie psich zębów

Kości dla zdrowia

Sytuacja psa domowego będzie nieco inna, musi zjadać to co oferować będzie opiekun. Takie pożywienie nie wymaga żadnej obróbki przed połknięciem. Zawartość miski to sucha karma, którą wystarczy nagryzać albo nawet posiłek już podzielony, którego nawet zwierzę nie musi gryźć. Dlatego dla własnego zdrowia pies powinien dostawać kości do jedzenia.

Jeśli stary czworonóg dostanie sporadycznie kości od schabu może nawet przypłacić za to życiem. Kości wieprzowe są bowiem ciężkostrawne i zwierzak, który nie jest przygotowany do ich przyswajania nie poradzi sobie z nimi, jego układ pokarmowy tego nie wytrzyma. Pies od szczeniaka powinien dostawać kości cielęce. Powinny być na tyle duże, by nie był w stanie ich połknąć. Będzie najpierw się nieco bawił, a potem je obgryza.

Z czasem pies będzie radził sobie z nimi coraz lepiej. Nie wolno zapominać, że kości to bardzo kaloryczny posiłek, dlatego powinno się go podawać w niewielkich ilościach 2-3 razy w tygodniu.

Gryzienie, gryzienie i jeszcze raz gryzienie

Największe problemy z uzębieniem maja psy, które maja skróconą trzewioczaszkę i miniaturowe psy. Szczególnie mopsy, pekińczyki, których łamacze są ustawione w nieprawidłowej pozycji poprzecznej. To niestety utrudnia gryzienie a także odpowiednią cyrkulację śliny. Nie znaczy to jednak, że nie powinny dostawać pokarmu, który należy pogryźć. Tym i innym małym pieskom nie można podawać wielkich gnatów, ale chrząstki cielęce, żebrowe. Gryzienie nie może być zastąpione przez żadną szczotkę dla czworonoga. Odpowiednia dieta to zawsze podstawa do tego, by zachować psią paszczę w dobrym stanie ze zdrowym uzębieniem.